PRP

PRP   סרום עשיר בטסיות

במצבים של דלקות במפרק ושחיקה או פגיעה בסחוס הזרקות חומר תוך מפרקיות הוכחו כאחת השיטות הטובות ביותר להורדת הכאבים ואף ריפוי של המפרק ומניעת ניתוח. האפשרויות לזריקות הן סטרואידים, חומצה היל ורונית,  טכנולוגיית האורטוקין, הזרקת תאי גזע וכן זריקת PRP

ה – PRP  הינו סרום עשיר בטסיות אשר מופק מהדם של המטופל עצמו על ידי לקיחת דגימת דם רגילה וביצוע תהליך של סרכוז הדם והפרדה של הכדוריות הדם האדומות מהסרום והטסיות. לטסיות בדם יש יכולת ריפוי והן משמות כחלק מהתהליך הטבעי של הגוף לרפא את עצמו במצבים של חתכים ודלקת. כאשר ישנן פציעות כגון קרע חלקי או מלא של הגיד או דלקות מפרק שונות, הטסיות תעזורנה לריפוי והחלמה מהירים וטובים יותר.הPRP מכיל את הטסיות ואת הדם בכמות גדולה אותם מזריקים חזרה לאיזור הפגוע על מנת לעזור  למקום הפגוע להחלים.

שימוש בטכנולוגיית ה PRP מאפשר שימוש בטסיות הדם שנמצאות בדמו של המטופל עצמו וריפוי המקום על ידי יכולת הריפוי הטבעית של הטסיות עצמן ללא שימוש בחומר חיצוני. ככל שהזריקה ניתנת למקום הפגוע קרוב יותר לזמן הפגיעה היעילות שלה תהיה גבוה יותר. ניתן להשתמש בסרום עשיר בטסיות לקרעים חמורים ביותר במפרק הירך וכן בקרע במיניסקוס. את החומר ניתן להזריק לכל מפרק וגם לרקמות רכות.

לטכנולוגית ה PRP יש אפשרות לטפל ולעזור באיחוי וריפוי של קרעים חלקיים וקרעים מלאים בגידים שונים בין אם מדובר בקרע במיניסקוס, דלקת בגיד הפיקה או מרפק טניס. הזרקת החומר למקום הפגוע עוזרת להורדה ושיכוך הכאבים וכל זאת על ידי שימוש בדמו של המטופל עצמו ותהליך ריפוי טבעי של הגוף.

בעבר הPRP היה מקובל לשימוש בעיקר ברפואת שיניים אך השנים האחרונות החלו בשימוש בצורה נרחבת בשיטה זו גם בתחום האורטופדיה, ניתן להזריקו לאחר טיפול במקום ואף לפני ניתוח על מנת להימנע מהתהליך הניתוחי.

המקרים בהם נשתמש בטכנולוגיית הזרקת ה PRP:

 • כאשר ישנו קרע לברום חדש במפרק הירך
 • קרע במיניסקוס עם יכולת החלמה גדולה יחסית
 • קרע חלקי של גידי השרוול המסובב
 • קרע חלקי של גידי הגלוטאוס מדיוס
 • קרע חלקי של גידי ההאמסטרינג
 • כאשר ישנה דלקת בגיד הפיקה או קרע חלקי בגיד הפיקה
 • כאשר ישנו שינוי שחיקתי במפרק
 • מרפק טניס

 תהליך הזרקת הPRP:

 1. לקיחת דגימת דם רגילה מהמטופל עצמו לתוך מבחנה מיוחדת
 2. דגימת הדם עוברת תהליך של סרכוז בצנטריפוגה אשר מפרידה את הכדוריות הדם האדומות מהסרום והטסיות
 3. את הסרום העשיר בטסיות (הPRP ) מזריקים ישירות למקום הפגוע בגוף המטופל

התהליך עצמו הינו תהליך של מספר דקות בלבד מלקיחת הדם מהמטופל ועד הזרקת החומר ישירות למקום הפגוע. במידה ויש צורך בזריקה נוספת מבצעים את כל התהליך מחדש כאשר מרווח הזמן בין זריקה לזריקה הוא כשבוע.  ניתן לטפל על ידי מתן זריקה אחת עד חמש זריקות כאשר הממוצע לרוב הוא שלוש זריקות. את ההקלה בכאב ניתן להרגיש כבר לאחר כשלושה שבועות מהזריקה הראשונה כאשר היעילות גבוהה יותר כאשר מדובר בפציעה חדשה מאשר בכאב כרוני ופציעה חוזרת. ניתן לחזור ולבצע את הזריקות לפי צורך במשך מספר חודשים עד טווח של שנה. אין הנחיות מיוחדות למטופל בPRP אך ההמלצה היא לשתוש כשלוש כוסות מים לפני כל לקיחת דם.

היתרונות של שימוש בזריקת ה PRP:

 • מדובר בחומר טבעי המופק מדמו של המטופל
 • התהליך קצר וניתן לבצעו מספר פעמים אם יש צורך
 • אין תופעות לוואי
 • הרגשת ההקלה על הכאבים תורגש במהרה כשלושה שבועות לאחר הזריקה הראשונה
 • ניתן לחזור לפעילות רגילה ולתפקד באופן רגיל מיד לאחר הזריקה כולל הליכה ונהיגה כרגיל

ברוב המקרים אין כאבים במקום ההזרקה לאחרי הטיפול אך לעיתים יורגש כאב עמום או תחושת גודש מקומית באיזור המוזרק שחולפת לאחר מספר ימים. מומלץ לא לבצע פעילות מאומצת בתקופת הזריקות ושבוע לאחר קבלת זריקה. כמו כן מומלץ להימנע מנטילת תרופות משככות דלקת כמו- ארקוקסיה, אתופאן, אדוויל או נורופן אך אין מניעה ליטול משככי כאבים רגילים כמו אקמול או אופטלגין במידה וישנם כאבים במקום. אם ישנה תגובה של אודם, נפיחות מקומית או חום יש צורך לחזור לבדיקה רפואית במיידי.

ד”ר רון ארבל מומחה לכירורגיה אורתופדית, מומחה ברכיים וקרסוליים ופגיעות ספורט אחראי המרכז לרפואת ספורט וכירורגיה ארטרוסקופית בבית חולים סוראסקי

צור קשר

© כל הזכויות שמורות