גולף אלבו

גולף אלבו-מפרק הגולף

מרפק גולף הוא מצב אורטופדי שגורם לכאבים או מגבלה בטווח התנועה של המרפק. הגורם לכאבים אלו הוא התפתחות דלקתית בחלקו הפנימי של המרפק.מדובר בתופעה ששכיחה לא רק אצל שחקני גולף למרות שמה אלא אצל אנשים שעובדים שעות בעבודה שדורשת פעולות חוזרות ונשנות של כף היד, ספורטאים ומרימי משקלים כבדים. מרפק גולף ומרפק טניס הינן פציעות הספורט השכיחות ביותר ומחקרים מראים שזאת עקב תהליכים ניווניים שמתרחשים בגיד עם הגיל ולכן הוא נהיה פגיע יותר לפציעות. מרפק גולף יכול להיווצר מתנועות חוזרות שדורשות מאמץ של הידיים באופן קבוע שגורמות לגירוי רקמת הגיד או על ידי פעולה חד פעמית שפוגעת בגיד כגון הטלה או זריקה של חפץ כבד .

כאשר ישנן פעולות חוזרות של  כף היד והאמה הדבר גורם לגירוי של הרקמה של הגיד ואותו גירוי גורם לנזק בגיד של השרירים שמסובבים את כף היד והאמה. כאשר נגרם נזק לגיד הדבר גורם לדלקת במקום המלווה בכאבים בתנועות מסוימות והגבלת טווח התנועה של המרפק.

הגורמים לגולף אלבו:

 1. נשיאת משקלים כבדים שמפעילים מאמץ על שרירי האמה ועומס יתר על הגידים והשרירים שסובבים את המרפק.
 2. תנועות קבועות וחוזרות של מפרקי האצבעות האחראים על כיפוף האצבעות כגון הקלדה רצופה או צביעה ואף ניסור. אותן תנועות מגרות את רקמת הגיד ופוגעות בגידים ובשרירים סביב המרפק.
 3. שבר ישן או פריקת המפרק שהתוצאה שלהם היא מנח לא נכון של המרפק שגורם להתחככות של השריר על העצם.
 4. מכה או חבלה טראומתית במרפק או באיזור המרפק שגורמים להתפתחות דלקתית באיזור.

מרפק גולף הוא פציעה שכיחה ביותר אצל שחקני גולף, שחקני טניס, וענפי ספורט בהם יש תנועות זריקה והטלה. יש לציין שהגורם למרפק גולף הוא לא פעילות הספורט עצמה אלא עומס יתר על הגיד שמשותף למרפק ולכף היד. לכן גם אנשים העוסקים בהקלדה שעות רבות במחשב, אנשים העוסקים בצביעה, נשיאת חפצים ואף נגרות יכולים לסבול מהתופעה.

התסמינים של מרפק גולף (גולף אלבו):

הסובלים ממצב של מרפק גולף יחוו כאבים בדרגות שוני שונות בצידו הפנימי של המרפק כאשר אותם כאבים יקרינו גם לאמה וגם לכתף. הכאבים יחמירו כאשר אותו אדם ינסה ליצור אגרוף, לסגור ולפתוח את כף היד או לקפל אותה לכיוון המרפק. כמו כן תיתכן הרגשה של חולשה בפעילויות פשוטות ויומיומיות כגון פתיחת דלת או לחיצת ידיים ואף הרגשת נימול באצבע אחת או יותר.

אבחון מרפק גולף (גולף אלבו):

המצב יכול להיות מצב שנמשך מספר שבועות ואף שנים תלוי בחומרת הפגיעה במקום והתפתחות הדלקת. במידה והמצב לא מטופל הוא עלול להפוך לכרוני. כמו כן אם ישנן פציעות קודמות בגיד ההחלמה תהיה ארוכה יותר. לכן יש צורך לאבחן בהקדם האפשרי את חומרת הדלקת ולטפל בהתאם. האבחון יעשה על ידי מספר בדיקות בהם יתבקש המטופל לכפוף ולסובב את היד מול התנגדות וכן בדיקה פיזית לבדיקת רגישות בנקודות החיבור של הגיד.

הטיפולים במרפק גולף (גולף אלבו):

 1. הורדת עומס מהשרירים והפחתה של הכאב על ידי שימוש בקינזיוטייפינג
 2. תרגילים פיזיותרפיים שנועדו לחזק את השרירים, למתוח אותם ולהגדיל את טווח התנועה של המרפק.
 3. עיסוי רפואי שנועד לשפר את טווח התנועה של המרפק ולהפחית את הכאב במקום.
 4. שינוי השימוש בכף היד והפעולות היומיומית שנעשות על ידי אותם שרירים .
 5. טיפול כירופרקטי- בטיפול זה יעשה שימוש באולטרא סאונד, לייזר ואף גלי הלם לטפל בגיד וברקמות הרכות. לאחר שהדלקת תעבור יש לעבור תהליך שיקום הכולל תרגילים על מנת להגמיש ולשפר את תנועת המרפק .
 6. מתן כדורים נוגדי דלקת וזריקות קורטיזון במידה והפציעה חמורה ביותר ואף טיפול אחר לא עזר.

כיצד ניתן להקל על מרפק גולף (גולף אלבו) ולהפחית את הכאבים:

 • יש להימנע מפעולות חוזרות ונשנות הגורמות לכאבים במקום
 • ביצוע תרגילי מתיחה באופן קבוע לשרירי האצבעות ושורש כף היד
 • עיסוי במקום הכואב על מנת להזרים את הדם למקום ולהקל על הכאב
 • בזמן פעילות קבועה כגון ניסור, הכאת פטיש, צביעה והקלדה לעשות הפסקה ולתת ליד ולשרירים לנוח.

ד”ר רון ארבל מומחה לכירורגיה אורתופדית, מומחה ברכיים וקרסוליים ופגיעות ספורט אחראי המרכז לרפואת ספורט וכירורגיה ארטרוסקופית בבית חולים סוראסקי

צור קשר

© כל הזכויות שמורות